Stresszoldó foglalkozás.
Időpont
-
Stresszoldó foglalkozás. 2024.11.12., 11.19., 11.26., 18:00-20:00
Regisztráció:
A stresszoldó programon három eszközt használunk.
1, Művészetterápia
2, Mindfulness
3, Testalapú stressz és traumafeldolgozási módszer
Témák:
1.alkalom: érzelemszabályozás
2.alkalom: erőforrások lélekben
3.alkalom: erőforrások testben
A művészetterápia kapcsolódást tesz lehetővé más emberekkel, más nézőpontok megismerését, közösséghez tartozást. Sikerélményt is jelenthet, hogy a bennünk lévő gondolatot, ötletet, képet alkotás formájában kifejezésre tudjuk juttatni. Egy eszközt is adhat a kezünkbe, hogy azt, ami bennünk van, ami szavakkal ki nem fejezhető elmondhatjuk egy mozdulattal, zenével, képpel. A művészeti tevékenység meditatív jellegű kiválóan alkalmas stresszcsökkentésre, továbbá az éber figyelem, tudatos jelenét állapota is létrejöhet.
Tudatos jelenlét, jelen pillanat élvezete
Mennyire tudtok a jelen pillanatban lenni? Általában vagy a múlton rágódunk, vagy a jövőn aggódunk. Elfelejtkezünk a jelen pillanatról. Pedig ami számunkra rendelkezésre áll, az a jelen pillanat. Érdekesség az agyról, hogy nem tud egyszerre negatív forgatókönyveket gyártani, aggodalmaskodni, szorongani, és a jelenbe lenni. Ha a jelenre fókuszálunk, akkor az agyból kiszorulnak a negatív gondolatok.
A mindfulness nagyon hasznos a figyelemzavar, érzelemkezelési problémák kezelésében, ruminálás megszüntetésében. Ha a figyelmünk nagyobb részét tudjuk a jelen pillanatra fordítani, és minél több érzékszervünket vonjuk be, annál nagyobb lesz a tapasztalás, annál nagyobb részét tudjuk befogadni az eseménynek, jobban fogunk emlékezni az eseményre. Az élet megtelik színekkel, hangokkal, tapintás élményekkel, színesebb lesz a világ.Tudatában leszünk annak, hogy mi történik körülöttünk.A kommunikációban is nagy jelentősége van a jelenlétnek. Ha igazán meghallgatjuk a másikat, ha teljes lényünkkel a másik féllel vagyunk, ha azt érzi hogy igazán figyelnek rá, az a kapcsolódást is erősíti a két fél között. Életminőség javulást is eredményez, ha a mindennapi életünkbe bevezetjük a tudatos jelenlét gyakorlatait.
A Somatic Experiencing módszer:
-eszközöket ad a stabilizálódáshoz, stresszoldáshoz
- jelennel dolgozunk, most hogyan éli meg a kliens a múltbeli eseményeket, a kliens fiziológiai reakcióira figyelés, a testi érzetek tudatosítása, megfigyelése az adott eseményre,
-traumák feldolgozásában segítséget nyújt,
-felkészít kihívásokkal teli szituációkra, beszélgetésekre,
-szociális készségek elsajátításában segítséget nyújt.
Az SE nem kognitív módszer, hanem a szavakon túli mélyebb megismerést tesz lehetővé. Az SE a jelenre fókuszál, és a jelenben megjelenő testérzetekre, test memóriára és erőforrásokra fókuszál. Segít az egyéneknek, hogy kiszélesítsék a tolerancia ablakukat, jobban el tudják viselni a negatív érzéseiket, együtt tudjanak lenni vele, képessé teszi az egyént, hogy önmaga megtartsa magát, anélkül, hogy az érzelmei elsodornák.